Czy praca tymczasowa się opłaca?

Praca tymczasowa staje się coraz popularniejszą formą zatrudnienia, ponieważ zapewnia elastyczność działania zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi. Pracownik tymczasowy zatrudniony jest przez agencję pracy, która przejmuje zadania pracodawcy użytkownika.


Pierwsze doświadczenie i krok bliżej do stałego zatrudnienia

Praca tymczasowa daje możliwość zdobycia pierwszego zawodowego doświadczenia, dlatego często decydują się na nią osoby młode, studenci i uczniowie. 37% pracowników tymczasowych to osoby w wieku do 26 lat. To dobra okazja na zebranie wiedzy, umiejętności i nowych kwalifikacji, które przydadzą się na dalszej drodze zawodowej. 


Prawo do niektórych świadczeń

W myśl przepisów, pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy przepracowany miesiąc. Roczny wymiar urlopy z tytułu pracy tymczasowej wynosi więc 24 dni. Ponadto, ma prawo do dodatkowych dni wolnych z tytułu ślubu, narodzin lub zgonu najbliższych osób. 


Dodatkowe źródło dochodów

Zatrudnienie na umowę o pracę tymczasową może być sposobem na dodatkowe zasilenie domowego budżetu. Jest więc to atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które mogą lub chcą pracować dorywczo i są dyspozycyjne 2-3 dni w tygodniu np. studenci, uczniowie, młodzi rodzice samotnie wychowujący dzieci itp.


Szybkie znalezienie pracy

Praca tymczasowa to także sposób na znalezienie szybkiego zatrudnienia w momencie, w którym naprawdę go potrzebujemy. Jedną z możliwości pracy tymczasowej jest praca za granicą, dlatego z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby chcące legalnie i bezpiecznie pracować tymczasowo poza granicami naszego kraju. 

Już wychodzisz?