Praca w Niemczech. Co warto wiedzieć?

Z częstych kierunków za pracą przez Polaków jest wybierany nasz zachodni sąsiad. Praca w Niemczech oferuje zatrudnienie w różnych branżach. Poszukuje się dobrze wykwalifikowanych pracowników fizycznych jak i pracowników sezonowych, którzy szukają zatrudnienia w okresie wakacyjnym. Co wyróżnia ten rynek pracy i co warto wiedzieć przed wyjazdem do Niemiec?

To, co wyróżnia niemiecki rynek pracy to niski stopień bezrobocia oraz to, że niemieccy pracodawcy stawiają na dobre warunki zatrudnienia i bardzo dobre wynagrodzenie. Jednak podjęcie pracy za granicą wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług agencji pracy, które świadczą usługi pośrednictwa pracy oraz pracy tymczasowej. Dzięki wyjazdowi z agencji jest się mniej narażonym na niebezpieczeństwa wynikające z niewiedzy.

Jaką agencję pracy wybrać?

Aby ustrzec się przed niebezpieczeństwami, warto sprawdzić daną agencję pracy na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl. Znajduje się tam spis wszystkich agencji, które posiadają odpowiedni certyfikat Marszałka Województwa. Agencja pracy powinna posiadać także wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Wybierając oferty pracy z agencji, skup się na tych, które mają podane konkretne informacje. W razie wątpliwości udaj się do siedziby firmy i dopytaj o szczegóły. Korzystając z usług agencji pracy, zyskujemy:

  • Bezpieczne i legalne zatrudnienie,
  • Pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności,
  • Pomoc opiekunów w razie problemów już na miejscu,
  • Wypłacone wynagrodzenie na czas.

Zwróć uwagę na ogłoszenia o pracę

Agencje mają różne ogłoszenia o pracę. Każde ogłoszenie powinno zawierać opis stanowiska, który jasno będzie określał jakiego typu jest to praca. Wymagania i zakres obowiązków, czyli to, co powinien spełnić pracownik ubiegający się o stanowisko oraz zakres jego obowiązków. Ogłoszenie oferujące wyjazd do Niemiec powinno zawierać też miejsce pracy oraz informację czy oferowane jest zakwaterowanie. Bardzo często oferty pracy mogą też, ale nie muszą określać czas trwania danego zlecenia.

Przejrzyste warunki umowy

Planując wyjazd do Niemiec, należy ze sobą zabrać takie dokumenty jak:

  • dowód osobisty lub paszport,
  • Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – wyrobić ją można w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Kolejnym krokiem po zdecydowaniu się na wyjazd z agencją pracy jest dokładne zapoznanie się z umową. Umowa powinna być zawarta w języku polskim. W razie wątpliwości warto o wszystko dopytać. Każdą umowę można negocjować. Żeby każda ze stron była zadowolona z wynegocjowanych warunków. Plusem wyjazdu z agencją pracy jest łatwy i szybki sposób na znalezienie zatrudnienia. A wszystkie formalności związane z wyjazdem są po stronie agencji.

Każda umowa powinna określać rodzaj i warunki pracy, czas pracy, wysokość wynagrodzenia oraz sposób jej wypłaty. Warto zwrócić uwagę na kwoty wynagrodzeń (polskiej i niemieckiej) czy na umowie są takie same. Do innych informacji wymienia się jeszcze dane pracownika i pracodawcy, okres zatrudnienia czy urlop. W Niemczech czas pracy nie może przekroczyć 8 godzin dziennie lub 48 godzin w tygodniu. Pracownik maksymalnie może pracować 10 godzin dziennie, ale to też jest regulowane w zależności od danego zatrudnienia.

Decydując się na wyjazd za granicę, trzeba pamiętać o niezbędnych dokumentach, telefonie komórkowym, pieniądzach czy mapie. Jeśli nie znamy języka, warto zaopatrzyć się w rozmówki, które pomogą nam w komunikacji, gdyby pojawiły się jakieś problemy.

Już wychodzisz?