Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej – dowiedz się więcej
Według polskiego prawa, osoby niepełnosprawne podlegają takim samym zasadom w zakresie podejmowania pracy, co inni pracownicy. Reguluje je ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz Kodeks Pracy.
Wyróżnia się trzy stopnie niepełnosprawności:
- lekki – obejmuje osoby o naruszonej sprawności organizmu, która powoduje obniżenie sprawności funkcjonowania, ograniczenie zdolności wykonywania pracy w porównaniu do osoby o pełnej sprawności ruchowej i psychicznej
- umiarkowany – występuje w przypadku gdy stan zdrowia fizycznego lub psychicznego nie pozwala na wykonywanie pracy, umożliwia pracę wyłącznie w warunkach pracy chronionej, gdy wymagana jest czasowa lub częściowa pomoc innych osób w pełnieniu przez osobę o ograniczonej sprawności podstawowych ról społecznych.
- znaczny – występuje, gdy sprawność organizmu jest naruszona na tyle, że osoba dotknięta niepełnosprawnością nie jest zdolna do pracy (lub może pracować w określonych warunkach) oraz wymaga stałej lub długotrwałej opieki i pomocy.
Zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością wiąże się z kilkoma obowiązkami leżącymi po stronie pracodawcy.
- osoba niepełnosprawna nie może pracować dłużej niż 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, w przypadku osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym lub znacznych – 7 godzin i 35 godzin tygodniowo
- osoba niepełnosprawna nie może pracować w nocy oraz wykonywać nadgodzin
- osoby niepełnosprawne mają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku
Korzyści zatrudnienia niepełnosprawnego pracownika
Pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne przysługują dodatkowe środki (dofinansowanie do wynagrodzenia) z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Kto może liczyć na dofinansowwanie?
- pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną
- pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej
- pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy przy wskaźniku zatrudnienia osób niepełnosprawnych pow. 6 proc.
- pracodawca, który nie ma zaległości w zobowiązaniach wobec Funduszu
Kiedy dofinansowanie nie przysługuje?
- w przypadku zatrudnionych na umowy cywilnoprawne (np. umowa o dzieło, umowa zlecenie)
- w przypadku lekkiego lub umiarkowanego stopnia stopnia niepełnosprawności i ustalonym prawie do emerytury
- w przypadku zatrudnionych w formie, która przewiduje wypłatę wynagrodzeń ze środków publicznych (lub części tych wynagrodzeń)