Rozmowa rekrutacyjna – przeżyj ją i zdobądź pracę

Jako agencja pracy, na co dzień prowadzimy rozmowy kwalifikacyjne. Do każdej podchodzimy z zaangażowaniem, jak i staramy się być wsparciem dla kandydatów, doradzając im także na dalszej drodze kariery. Często są to młode osoby, które nigdy wcześniej nie brały udziału w procesie rekrutacyjnym. Jak przeżyć rozmowę kwalifikacyjną? Sprawdź, jakie wskazówki ma dla Ciebie agencja pracy Remedy.

Pierwszego wrażenia nie zrobisz osobiście

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej? Zanim zaczniesz ćwiczyć przemowy, wybierać strój i dopasowywać fryzurę, pomyśl o najważniejszym. Pamiętaj, że pierwszego wrażenia nie zrobisz osobiście. Warto więc zaznaczyć, jak ogromną wartość ma Twoje CV, które bywa decydujące To, jak je stworzysz może Ciebie wyróżnić na tle innych kandydatów, albo zdyskwalifikować już na początku.

Z badań wynika, że rekruterzy poświęcają jednemu CV średnio 6 sekund. W bardzo krótkim czasie  podejmują podświadomą decyzję na podstawie tego, jak wygląda przygotowany życiorys zawodowy. Pomyśl tylko – przez ich ręce przewijają się setki podobnych życiorysów.

CV to Twoja autoreklama, wyróżnij się na tle innych

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale CV to tak naprawdę Twoja autoreklama. Czy kupiłbyś produkt, który ma niechlujną okładkę lub nieciekawy opis? Na pewno nie. 

Rekruter jest jak konsument atakowany niezliczoną ilością reklam, ale pozytywnie zapamięta tylko nieliczne. 

Jakie zdjęcie w CV? To pierwsze, co rzuca się w oczy. Zadbaj o to,by było wyraźne i eleganckie, o jednolitym tle. Sweet selfie lub sztywna fotografia paszportowa? Odpadają. Najlepiej sprawdzi się naturalne zdjęcie en face (pokazujące twarz z przodu), ozdobione w uśmiech. Do CV można dodać zarówno zdjęcie samej twarzy, jak i również większej części sylwetki.

A co z treścią, jaką umieszczasz w swoim CV?

Potraktuj swoje CV jak ulotkę pod dane stanowisko pracy, nie twórz uniwersalnego tekstu, który wysyłasz do rekruterów. Przeczytaj dokładnie, jakie wymagania ma Twój pracodawca i co należałoby do Twoich obowiązków. Na ich podstawie będziesz wiedzieć, które informacje umieścić w swoim życiorysie, by pokazać się z jak najlepszej strony. 

Pamiętaj o poprawności językowej. Nie musisz kończyć filologii polskiej, by znać zasady pisowni. Błędy ortograficzne, czy językowe są kolejnym czynnikiem, który może spowodować, że zostaniesz odrzucony już na pierwszym etapie rekrutacji. 

Jakie informacje w CV? Co powinien zawierać Twój życiorys?

  • Podstawowe dane osobowe i kontaktowe – imię i nazwisko, numer telefonu, adres mailowy
  • Doświadczenie zawodowe – powinno zawierać nazwę firmy, stanowiska, okres wykonywania pracy oraz obowiązki i osiągnięcia
  • Wykształcenie – ukończone szkoły, najlepiej wraz ze zrealizowanymi projektami/zadaniami, które mają związek ze stanowiskiem, na które aplikujesz
  • Umiejętności – wyróżnić umiejętności miękkie i twarde, najlepiej te, które oczekuje od kandydata przyszły pracodawca
  • Kursy, szkolenia certyfikaty – potwierdzające Twoje umiejętności i kwalifikacje
  • Zainteresowania – mimo, że ten element nie jest obowiązkowy, to rekruterzy zwracają uwagę na zainteresowania. Jeśli masz ciekawą pasję, korzystnie może wpłynąć to na Twoją kandydaturę
  • Klauzula do CV – inaczej zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Jest to element obowiązkowy. Bez niego agencja pracy, czy pracodawca nie może się do Ciebie odezwać. 

Zaangażowanie jest ważniejsze od doświadczenia

Czy można dostać pracę bez doświadczenia? Oczywiście, że tak. U kandydatów często większe znaczenie ma zaangażowanie niż doświadczenie zawodowe. Poza tym, pewne umiejętności zdobywamy już na etapie szkoły, czy studiów, biorąc udział w ciekawych projektach. Jeśli nie możemy pochwalić się doświadczeniem, warto wspomnieć o sytuacjach, podczas których wykorzystaliśmy umiejętności potrzebne na danym stanowisku pracy np. zręczność, dokładność, zdolność szybkiego uczenia się itp.

Dla pracodawcy najważniejsze jest zaangażowanie. Nawet najbardziej doświadczony i wykwalifikowany pracownik nie będzie tak cenny, jak osoba bez doświadczenia, ale zaangażowana, sumienna w swoich obowiązkach i skłonna do nauki.

Skradnij uwagę rekrutera

Idąc na rozmowę rekrutacyjną, dokładnie zapoznaj się nie tylko z ofertą pracy, ale i z samą firmą, do której aplikujesz. Czym się zajmuje? Jakie są jej produkty/usługi? Sprawdź stronę internetową oraz konta na mediach społecznościowych. Może w ostatnim czasie zdarzyło się u nich coś szczególnego? Firma wypuściła nowy produkt, a może brała udział w targach? Rekruter prawdopodobnie o to zapyta, dlatego dobrze wypadniesz w jego oczach, gdy odpowiesz na wszystkie pytania związane z bieżącą działalnością firmy. Nie zapominaj także podczas rozmowy używać nazwy firmy.

Przed rozmową warto przejrzeć listę najczęściej zadawanych pytań. Przygotuj listę swoich mocnych stron i pomyśl, jak zaprezentować je podczas spotkania. Bądź szczery i zachowuj się naturalnie.  Nie bój się powiedzieć, że czegoś nie wiesz. Okaż swoim rozmówcom zainteresowanie, przygotuj pytania, które możesz zadać rekruterom. Jak będzie wyglądał zespół, w którym masz się znaleźć? Jaka jest ścieżka awansu? Jaki jest główny cel  firmy? Brak jakichkolwiek pytań może wpłynąć negatywnie na Twoją kandydaturę. Kto pyta, nie błądzi 😉

Wygląd ma znaczenie

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Mimo, że dla rekrutera najważniejszą są Twoje osiągnięcia, umiejętności  i doświadczenie, to warto pomyśleć o odpowiednim stroju. Ubiór powinien być czysty, schludny i… skromny. Nie musisz od razu wskakiwać w garnitur. Ważne, byś wyglądał elegancko. Nie krzykliwie, ale profesjonalnie.  

Zachowuj się jak najlepszy kandydat do pracy

Rekruterzy lepiej zapamiętają Ciebie, gdy będziesz zachowywać się spokojnie i nie pokażesz swojego zdenerwowania. 

Podczas rozmowy rekrutacyjnej daj się poznać jako osoba dobrze radząca sobie ze stresem, ponieważ nawet, jeśli serce bije jak szalone, to możesz ukryć swoje nerwy. Zrobisz to za pomocą mowy swojego ciała:

Usiądź prosto, ale wygodnie – wyprostuj plecy, naturalnie ułóż ręce oraz nogi i oddychaj spokojnie

Nie siadaj na brzegu/krawędzi krzesła – zdemaskuje to Twoją niepewność i stres

Zachowaj stałą postawę – nie krzyżuj naprzemiennie nóg, nie prostuj ich i nie przekładaj. Wszystko to zdemaskuje Twoje zdenerwowanie.

Zajmij komfortową dla obu stron pozycję – w ten sposób zachowasz odpowiednią przestrzeń ze swoim rozmówcą.

Już wychodzisz?