Rotacje pracowników – z czego wynikają i jak zatrzymać przy sobie profesjonalistę?
Nie jest tajemnicą, że dzisiejsze czasy określane są mianem rynku pracownika. Lata, w których otrzymując pracę w zakładzie, człowiek trzymał się jej przez całe życie, już dawno minęły. Dziś każdy ma wybór, a tym samym znacznie większą kontrolę nad przebiegiem swojej kariery. Jak odnaleźć się w tej sytuacji jako pracodawca? Poznaj najczęstsze przyczyny skłaniające pracownika do odejścia i dowiedz się, jak utrzymać go przy sobie.
Nieprzyjemna atmosfera i toksyczni współpracownicy
Jeśli zatrudniona osoba często doświadcza sytuacji, które źle wpływają na jej samopoczucie – po prostu odejdzie. W dzisiejszych czasach z przyjemnością przyjmą ją inne firmy. Aby temu zapobiec, korzystnie byłoby zadbać o rozwój lub stworzenie działu HR. Dzięki temu atmosfera w pracy znacznie się poprawi – jej stan będzie monitorowany, tak jak i rekrutacja odpowiednich współpracowników.
Odgórny brak szacunku i lojalności
Tu z kolei problem dotyczy bezpośrednio przełożonych osoby zatrudnionej. W tym przypadku niezbędnym do wdrożenia krokiem może okazać się rozwój kadry kierowniczej lub menedżerskiej. Niestety, tego typu sytuacje w wielu miejscach wciąż występują na porządku dziennym. Szczególnie korzystne będą szkolenia z zakresu umiejętności miękkich. W przypadku pracownika z kolei – warto skorzystać z usług agencji pracy, która zminimalizuje ryzyko mobbingu oraz zniweluje możliwość oszustwa przy dokumentacji.
Chęć rozwoju i pieniądze
Zmiana pracy często wiąże się z wyższym wynagrodzeniem, ponieważ pokazuje, że pracownik ma wybór i jest elastyczny. Część osób decyduje się także na umowę z nowym pracodawcą dla samego rozwoju kompetencji lub nawet całkowicie zmienia branżę. Poszerzanie horyzontów i rozwój kwalifikacji, zwłaszcza pokrewnych, zawsze jest pozytywnie postrzegane – dlatego wielu pracowników będzie regularnie wypatrywać bardziej korzystnych alternatyw.
Remedium na problem
Aby więc utrzymać przy sobie dobrego pracownika, warto nieustannie inwestować w rozwój działu HR, aby środowisko było przyjazne, a osoba zatrudniona dobrze traktowana – również przez przełożonych. Ponadto należy zapewnić pracownikowi stałą możliwość podnoszenia kwalifikacji poprzez szkolenia, aby zawsze czuł, że kariera posuwa się naprzód. Dbając o powyższe trzy czynniki, znacznie zmniejszamy szansę na to, że nasz profesjonalista postanowi poszukać szczęścia gdzie indziej.
#remedy #motywacja #praca