Outsourcing kadrowo-płacowy – ważne informacje

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na outsourcing kadrowo-płacowy, czyli przekazane obsługi procesów z zakresu tzw. twardego HR firmie zewnętrznej


O jakich zadaniach mowa?

  • naliczanie płac
  • przygotowywanie dokumentów kadrowo-płacowych
  • rozliczanie urlopów
  • wydawanie zaświadczeń, świadczenie usług doradczych w zakresie prawa pracy
  • deklaracje dla Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
  • prowadzenie akt osobowych pracowników
  • administracja Pracowniczych Planów Kapitałowych

Dlaczego warto korzystać z obsługi kadrowo-płacowej?

Korzystanie z pomocy doświadczonej i profesjonalnej firmy w zakresie obsługi kadrowo-płacowej pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i przeznaczyć więcej uwagi na bieżące sprawy związane z działalnością firmy. Outsourcing oznacza bezpieczeństwo i przeniesienie obowiązku dopilnowania wszelkich kwestii formalno-prawnych, czy przestrzeganie ważnych terminów związanych z obsługą pracowników. 


Jak skalkulować, czy outsourcing kadrowo-płacowy przyniesie korzyści?

Niezależnie od tego, jak duża jest firma i ile osób zatrudnia, wynagrodzenia muszą być zawsze prawidłowo i terminowo naliczone oraz wypłacone. Samo śledzenie przepisów regulujących zmiany to proces czasochłonny, już nie mówiąc o interpretacji i wiedzy, w jaki sposób je zastosować. Ponadto, aby wszystko przebiegało bez błędów korzysta się ze specjalnych programów kadrowo-płacowych, które są sporym wydatkiem. 

Należy również pamiętać, że naliczanie wynagrodzeń odbywa się w określonym momencie miesiąca i w tym czasie wymagana jest dyspozycyjność specjalisty. Co, jeśli osoba taka zachoruje lub będzie przebywać na urlopie? Korzystając z outsourcingu kadrowo-płacowego firma uniknie ryzyka związanego z brakiem dostępności specjalisty. 

Jedną z korzyści jest także przeniesienie odpowiedzialności na firmę outsourcingową, nie tylko za prawidłowość naliczonych wynagrodzeń, czy dokumentacji, ale także ewentualnych zobowiązań finansowych wobec instytucji publiczno-prawnych.

Już wychodzisz?