Outsourcing kadrowo-płacowy – ważne informacje
Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na outsourcing kadrowo-płacowy, czyli przekazane obsługi procesów z zakresu tzw. twardego HR firmie zewnętrznej
O jakich zadaniach mowa?
- naliczanie płac
- przygotowywanie dokumentów kadrowo-płacowych
- rozliczanie urlopów
- wydawanie zaświadczeń, świadczenie usług doradczych w zakresie prawa pracy
- deklaracje dla Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
- prowadzenie akt osobowych pracowników
- administracja Pracowniczych Planów Kapitałowych
Dlaczego warto korzystać z obsługi kadrowo-płacowej?
Korzystanie z pomocy doświadczonej i profesjonalnej firmy w zakresie obsługi kadrowo-płacowej pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i przeznaczyć więcej uwagi na bieżące sprawy związane z działalnością firmy. Outsourcing oznacza bezpieczeństwo i przeniesienie obowiązku dopilnowania wszelkich kwestii formalno-prawnych, czy przestrzeganie ważnych terminów związanych z obsługą pracowników.
Jak skalkulować, czy outsourcing kadrowo-płacowy przyniesie korzyści?
Niezależnie od tego, jak duża jest firma i ile osób zatrudnia, wynagrodzenia muszą być zawsze prawidłowo i terminowo naliczone oraz wypłacone. Samo śledzenie przepisów regulujących zmiany to proces czasochłonny, już nie mówiąc o interpretacji i wiedzy, w jaki sposób je zastosować. Ponadto, aby wszystko przebiegało bez błędów korzysta się ze specjalnych programów kadrowo-płacowych, które są sporym wydatkiem.
Należy również pamiętać, że naliczanie wynagrodzeń odbywa się w określonym momencie miesiąca i w tym czasie wymagana jest dyspozycyjność specjalisty. Co, jeśli osoba taka zachoruje lub będzie przebywać na urlopie? Korzystając z outsourcingu kadrowo-płacowego firma uniknie ryzyka związanego z brakiem dostępności specjalisty.
Jedną z korzyści jest także przeniesienie odpowiedzialności na firmę outsourcingową, nie tylko za prawidłowość naliczonych wynagrodzeń, czy dokumentacji, ale także ewentualnych zobowiązań finansowych wobec instytucji publiczno-prawnych.