CV i przerwa w pracy

rozmowa rekrutacyjna, luka w CV

Powodów, dla których luka w CV ma miejsce, jest dużo. Wiele osób boi się wspominać o niej na rozmowie kwalifikacyjnej. Z jednej strony trudno się o niej mówi, a z drugiej pojawia się obawa, że zostanie to źle odebrane. Czy jest jakieś rozwiązanie, aby przedstawić w odpowiedni sposób przestój w karierze? Jest i luka w CV nie jest niczym strasznym.

Jest kilka powodów, dla których decydujemy się na lukę w CV – urlop macierzyński, wychowawczy, urlop bezpłatny, problemy rodzinne, własna firma lub czynne poszukiwanie pracy. Przerwa w pracy to nic złego. Jednak musimy mieć świadomość, że może być ona zweryfikowana przez pracodawcę.

Jak opowiedzieć o luce w CV?

Jest kilka sposobów, aby w prawidłowy sposób opisać przerwę w pracy. Jednym z nich jest wyjaśnienie o tym w CV i wpisanie tego w ciągłości zawodowej. Dzięki temu buduje się pozytywny wizerunek i osoba przeprowadzająca z nami rozmowę wie, z czego wyniknął przestój w pracy.

Podczas rozmowy rekrutacyjnej rekruter może zadać pytanie o nieciągłość w datach zatrudnienia. Oczywiście jeśli przerwa wynikała z przyczyn osobistych m.in. tj. urlop macierzyński/wychowawczy – nie trzeba o niej wspominać. Jednak warto zastanowić się, czy przemilczenie tematu będzie dobrze odebrane przez osobę rekrutującą. Inną sytuacją w przerwie w pracy jest podnoszenie swoich kwalifikacji. Warto o tym wspomnieć. Dzięki temu pokazujemy, że mimo przerwy stale staraliśmy się dokształcać. Poświadczeniem tego mogą być kursy i certyfikaty, które w tym czasie nabyliśmy.

Może zdarzyć się, że luka w CV wynika z powodu bezrobocia bądź czynnego poszukiwania pracy. O tym też warto wspomnieć. To atut, który pokazuje, że kandydat stawia czoła trudnym sytuacjom i nie boi się ich rozwiązywać. Co należy powiedzieć? Szczerze opowiedzieć, z czego wynikał zastój. Przykładem odpowiedzi może być redukcja etatów w poprzedniej firmie bądź zmiana branży. Mówiąc o tych zmianach, nie skupiaj się tylko na negatywnym aspekcie. Wskaż pozytywy, co wyniosłeś z tej zmiany.

Przerwa w pracy nie jest niczym złym – najważniejsze, aby być szczerym z przyszłym pracodawcą. Nie warto stosować takich praktyk, które sztucznie wydłużają okres danej współpracy z przedsiębiorstwem. Nieprawda w CV szybko wychodzi na jaw. Wtedy z automatu już na samym początku kandydat skreśla swoją szansę na dostanie nowej pracy. Dla pracodawcy jest ważne, aby pracownik był osobą wiarygodną i godną zaufania. Dlatego, aby dobrze mówić o luce w CV, warto przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej.

Już wychodzisz?