Zmora pracodawców – czym jest rynek pracownika?

Jako agencja pracy tymczasowej obserwujemy zmiany, jakie zachodzą na polskim rynku.  Dynamiczny rozwój gospodarki wymusza dostosowanie się do nowych realiów. Zwiększa się liczba zagranicznych inwestorów, ale rozwijają się także polskie przedsiębiorstwa, zwiększając zapotrzebowanie na nowych pracowników. Długotrwałe bezrobocie dotyka coraz mniej osób. Pracę znajdujemy szybciej niż kilka lat temu, rośnie płaca minimalna – to wszystko powoduje, że kształtuje się rynek pracownika.


Rynek pracownika – definicja

Według definicji, z rynkiem pracownika mamy do czynienia w sytuacji, gdy ofert pracy (zapotrzebowanie na pracę) jest więcej niż chętnych do jej podjęcia, dzięki czemu to kandydat przebiera w ofertach i decyduje, która mu najbardziej odpowiada. Rynek pracownika wiąże się więc przede wszystkim z niskim bezrobociem, trudnościami w znalezieniu osób chętnych do pracy, jak i wysoką rotacją osób zatrudnionych.

W których branżach najłatwiej znaleźć pracę?

W Polsce, największe zapotrzebowanie na pracowników występuje w branży budowlanej, przemysłowej i informatycznej. Niemal w całym kraju szuka się robotników, operatorów sprzętu ciężkiego, obrabiarek skrawających, stolarzy, elektryków, elektromechaników, pracowników produkcji, informatyków, czy programistów.

Jak znaleźć pracowników?

Rynek pracownika jest niestety niekorzystnym zjawiskiem dla pracodawców, którzy walczą o pracowników z odpowiednimi kompetencjami. Jeśli zależy im na konkretnych specjalistach, muszą spełniać coraz wyższe wymagania kandydatów, tj. zwiększać oferowane wynagrodzenie lub przyciągać licznymi benefitami. Konkurencja jest spora, a kandydaci coraz bardziej wybredni. Co zrobić, by zdobyć przewagę nad konkurencją? Wyższe wynagrodzenie, benefity, ubezpieczenie zdrowotne, dofinansowanie do posiłków lub dojazdów, skrócony czas pracy, ale przede wszystkim zadbanie o miłą atmosferę w pracy korzystnie wpłynie na wizerunek pracodawcy.

Jak poradzić sobie z rynkiem pracownika? Dobrym rozwiązaniem jest także agencja pracy, która wesprze Ciebie w samym procesie rekrutacyjnym. Więcej na temat korzyści współpracy z agencją pracy tymczasowej przeczytasz TUTAJ

Już wychodzisz?