Pracowniku, dowiedz się, czym jest rynek pracodawcy

Jako agencja pracy tymczasowej obserwujemy dynamicznie zmieniający się rynek pracy. Pomimo, że w Polsce rośnie pozycja pracowników i coraz częściej, firmy muszą starać się, by przyciągnąć do siebie odpowiednich kandydatów, to jednak są sektory gospodarki, w których mamy do czynienia z rynkiem pracodawcy.

Rynek pracodawcy – definicja

Rynek pracodawcy to zjawisko, w którym  jest więcej osób chętnych na dane stanowisko niż ofert pracy, dzięki czemu to przedsiębiorcy mogą dyktować warunki zatrudnienia. Rekrutacja jest mniej czasochłonna i mniej kosztowna niż w przypadku rynku pracownika. To kandydaci muszą konkurować ze sobą i podwyższać swoje kwalifikacje i są w stanie pracować, przyjmując mniej korzystne warunki pracy.

Jak wskazują badania, koronawirus spowodował, że pracodawcy odczuwają coraz większą niepewność związaną z pandemią. Koszty prowadzenia działalności zwiększają się i następuje spowolnienie gospodarcze, które zmusza pracodawców do redukcji zatrudnienia.

W jakich zawodach najtrudniej o pracę?

Mimo, że rynek pracodawcy stopniowo się kurczy, to w niektórych branżach wciąż ciężko o pracę. Gdzie występuje zjawisko zawodów nadwyżkowych? Zbyt pracowników różni się w zależności od obszaru kraju, jednak wyróżniono kilka głównych profesji nadwyżkowych, które występują w całym kraju. Należą do nich:

  • ekonomiści
  • filozofowie
  • historycy
  • politolodzy
  • kulturoznawcy
  • pedagodzy

Jak znaleźć pracę?

Zapotrzebowanie na pracowników różni się w zależności od miejsca i branży. Jeśli interesuje Ciebie praca w danym obszarze, możesz przeglądać popularne serwisy ogłoszeniowe lub skorzystać z pomocy agencji pracy. Wysyłając CV do agencji zatrudnienia zyskasz pewność, że zostanie dokładnie przeanalizowane przez osoby rekrutujące, które dopasują pracę do Twoich umiejętności i doświadczenia.

O tym, jakie korzyści dla pracownika niesie współpraca z agencją pracy tymczasowej możesz poczytać TUTAJ. 

Już wychodzisz?