Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy – co powinieneś wiedzieć?

wynagrodzenie
Urlop wypoczynkowy to jedno z podstawowych praw pracownika, gwarantowane przez Kodeks pracy. Każdy zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do odpoczynku corocznego, nieprzerwanego i płatnego.

Jakie wynagrodzenie za urlop otrzymasz, gdy z niego skorzystasz? A jakie wynagrodzenie, gdy zdecydujesz się zakończyć pracę w danej organizacji. Sprawdź, co gwarantuje prawo i rozwiej wszystkie wątpliwości.

Wysokość wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, a ekwiwalent

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy zgodnie z przepisami powinno odpowiadać wysokości wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymałby, gdyby w tym czasie normalnie wykonywał swoje obowiązki. W praktyce oznacza to uwzględnienie stałych składników wynagrodzenia, takich jak pensja zasadnicza. A także zmiennych składników, tj. premie czy dodatki, pod warunkiem, że są one regularnie wypłacane.

A co z ekwiwalentem? Za niewykorzystany urlop, ekwiwalent przysługuje w sytuacji, gdy pracownik nie wykorzystał przysługujących mu dni wolnych przed zakończeniem umowy o pracę. Co warto podkreślić, pracownik nie ma możliwości zrezygnowania z urlopu po to, aby otrzymać dodatek pieniężny. Pracodawca wypłaca ekwiwalent za niewykorzystany urlop w sytuacji zakończenia stosunku pracy, tj. rozwiązania umowy o pracę czy wygaśnięcia pierwszej umowy przed podpisaniem kolejnej.

Wypłata za urlop a rodzaj umowy

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje nie tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Prawo to mają też pracownicy zatrudnieni na podstawie innych umów, do których mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy. Innymi umowami są: umowa na okres próbny, umowa na zastępstwo czy umowa na czas wykonywania określonej pracy.

Pracownicy zatrudnieni na umowie cywilnoprawnej (zlecenie lub o dzieło) ustalają wewnętrznie z pracodawcą wszystkie warunki zatrudnienia. W tym dni wolne od pracy.

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego za pracę

Zgodnie z art. 154. par. 1. Kodeksu pracy wymiar urlopu zależy od ogólnego stażu pracy – czyli wszystkich okresów zatrudnienia. Do urlopu wlicza się różne okresy zatrudnienia oraz lata poświęcone na ukończenie szkoły średniej, zawodowej czy studiów. Wymiar urlopu wynosi odpowiednio:

  • 20 dni przy okresie zatrudnienia krótszym niż 10 lat, 
  • 26 dni przy okresie zatrudnienia wynoszącym co najmniej 10 lat.

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

Przepisy Kodeksu pracy przewidują dwie różne kwestie odnośnie urlopu wypoczynkowego i nie można ich ze sobą mylić. Pierwszą z nich jest odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego (Art. 167 K.p.) Odwołanie urlopu następuje w momencie, gdy obecność pracownika w zakładzie pracy jest niezbędna i wymagana przez okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Drugą z nich jest zapis o przerwaniu urlopu pracownika (Art. 166 K.p.)

Odwołanie pracownika z urlopu może odbyć się drogą telefoniczną, mailową lub innymi środkami łączności – tak aby pracownik zapoznał się z decyzją odwołania go z urlopu. Odwołany urlop pracownik ma prawo wykorzystać w późniejszym terminie. A w sytuacji, w której pracownik poniósł wydatki pracodawca ma obowiązek opłacić wszystkie koszty związane z odwołaniem jego urlopu. Wszystkie rachunki powinny być udokumentowane jak np. bilety kolejowe, lotnicze, opłacony pobyt w hotelu, wykupione wycieczki. Jeśli przedstawione rachunki po powrocie z urlopu nie zostaną uregulowane to w takim wypadku pracownik ma prawo odwołać się do sądu pracy.

Już wychodzisz?