Dni wolne w 2025 roku. Sprawdź jak zaplanować urlop

dni wolne
Rok 2025 zbliża się wielkimi krokami. Właściwe wykorzystanie dni ustawowo wolnych od pracy, które wypadają w różnych terminach w ciągu roku, może pozwolić na wydłużenie weekendów lub stworzenie dłuższych przerw na odpoczynek. W tym artykule przyjrzymy się kalendarzowi dni wolnych w 2025 roku, podpowiadając, jak najlepiej zaplanować urlop, aby maksymalnie wykorzystać wolny czas i cieszyć się zasłużonym relaksem. Sprawdź nasze wskazówki i zaplanuj swój idealny wypoczynek!

Czego dowiesz się z artykułu:
  • Dni wolne od pracy w 2025 roku
  • Kalendarz dni wolnych
  • Jak zaplanować urlop w 2025 roku?
  • Czy za święto w sobotę należy się dodatkowy dzień wolny w pracy?

Dni wolne od pracy w 2025 roku

W 2025 roku będziemy mieli ustawowo 13 dni świątecznych wolnych od pracy. Łącznie biorąc pod uwagę wolne weekendy otrzymamy łącznie 115 dni wolnych od pracy. Już teraz warto się zastanowić, w którym terminie wziąć urlop, aby maksymalnie wykorzystać wolne dni od pracy.

W 2025 roku pracownicy będą mogli odebrać sobie dzień wolny za święto, które przypada na sobotę, w uzgodnieniu z pracodawcą. Sprawdź jak w 2025 roku wygląda rozkład poszczególnych świąt!

Kalendarz dni wolnych
  • 1 stycznia (środa) – Nowy Rok,
  • 6 stycznia (poniedziałek) – święto Trzech Króli,
  • 20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,
  • 21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,
  • 1 maja (czwartek) – Święto Pracy,
  • 3 maja (sobota) – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
  • 8 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
  • 19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,
  • 15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego,
  • 1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada (wtorek) – Narodowe Święto Niepodległości,
  • 25 grudnia (czwartek) – pierwszy Dzień Narodzenia,
  • 26 grudnia (piątek) – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Dni wolne od pracy reguluje ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy wraz z późniejszymi zmianami (Dz. U. z 1951r., 4, poz.28, z późn. zm.).

Wolna Wigilia 2025 roku

27 listopada 2024 r. w Sejmie została uchwalona nowelizacja ustawy, która przewiduje ustalenie od 2025 roku Wigilii (24 grudnia) jako dnia wolnego od pracy. W ustawie zapisano również, że trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe. Teraz ustawa trafiła do Senatu.

W 2024 roku, zgodnie z obowiązującą ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, Wigilia będzie dniem roboczym do godziny 14.

Jak zaplanować urlop w 2025 roku?

Chcąc wydłużyć sobie urlop warto zastanowić się jak wykorzystać dni wolne ustawowo od pracy. Odpowiednie rozplanowanie 2025 roku pozwala na stworzenie długich weekendów. W styczniu 1 stycznia czyli Nowy Rok przypada w środę, biorąc urlop 2 i 3 stycznia przedłużamy wolne do weekendu. A wliczając to 6 stycznia czyli Święto Trzech Króli, które przypada w poniedziałek. Przedłużamy swoje wolne do wtorku.

20 i 21 kwietnia to dni, w które wypada Wielkanoc oraz Poniedziałek Wielkanocny. Można połączyć ten okres z dodatkowym urlopem w piątek przed Wielkanocą lub we wtorek po Poniedziałku Wielkanocnym, uzyskując cztery dni wolnego.

W majówkę 1 maja obchodzimy Święto Pracy, które przypada w czwartek, co daje możliwość długiego weekendu. Wystarczy wziąć wolne 2 maja (piątek), aby zyskać aż czterodniowy weekend. Z kolei za Święto Konstytucji 3 Maja, które przypada w sobotę, pracownicy etatowi będą mogli wziąć jeden dodatkowy dzień wolny w innym terminie.

19 czerwca będziemy obchodzić Boże Ciało i przypada ono w czwartek. Wzięcie wolnego dnia w piątek, 20 czerwca wydłuża weekend o cztery dni. Z kolei 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wypada w piątek, więc wtedy można planować dłuższy wakacyjny weekend.

W listopadzie mamy z kolei dwa święta. Pierwszym z nich jest 1 listopada, który będzie przypadać w sobotę. Za ten dzień pracownicy tak jak w przypadku 3 Maja będą mogli wziąć dodatkowy dzień wolny w innym terminie. Natomiast 11 listopada wypada we wtorek, co przy wzięciu urlopu w poniedziałek 10 listopada daje nam czterodniowy urlop.

W 2025 roku Boże Narodzenie przypada w czwartek, a drugi dzień świąt w piątek, więc aby przedłużyć sobie wolne, można dodatkowo wziąć kilka dni urlopu przed lub po świętach.

Czy za święto w sobotę należy się dodatkowy dzień wolny w pracy?

Zgodnie z art. 130(2) kodeksu pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, które przypada w innym dniu niż niedziela, skutkuje obniżeniem wymiaru pracy o 8 godzin. Z kolei gdy święto przypada w sobotę, pracownik ma prawo do dodatkowego dnia wolnego. Dzień wolny od pracy powinien być wyznaczony do końca okresu rozliczeniowego, w którym to święto przypadło. Niemniej jednak termin tego dnia ustala pracodawca, a nie pracownik.

Już wychodzisz?