Wpływ migracji pracowników na rynek pracy w Polsce

wpływ

Na rynku w Polsce można zaobserwować niedobór konkretnych zawodów. Wymienia się wśród nich ślusarzy, spawaczy, dekarzy czy elektryków. Pracownicy ci są cennymi zasobami, ponieważ stanowią źródło przewagi konkurencyjnej.

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej nasz kraj opuściło wiele osób, które wykonywały zawody techniczne oraz te bardziej specjalistyczne. Było to związane z emigracją zarobkową Polaków. Więc czy migracja jest zjawiskiem niepokojącym? Czy może niesie za sobą szansę?

Sytuacja na rynku pracy w Polsce

Kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej, zaobserwowano kilka kluczowych zmian tj. zmniejszająca się stopa bezrobocia, migracja pracowników z Polski do innych krajów UE za pracą, niskie wynagrodzenie lub brak pracy w wyuczonym zawodzie. Wtedy zaczęła zmieniać się sytuacja na rynku pracy i miało na to wpływ wiele czynników. Jednym z nich była emigracja. Z jednej strony sprawiła ona zmniejszenie bezrobocia i możliwość szybkiego podjęcia pracy, ale z drugiej strony w firmach zaczęło brakować specjalistów i pracowników kadry robotniczej. Oczywiście wiązało się to z kilkoma zjawiskami tj. zwiększona presja na wzrost płac, ponieważ firmy musiały konkurować o pracowników, którzy wybierali bardziej korzystne warunki pracy za granicą. Powstała także luka kompetencyjna, zwłaszcza w zawodach technicznych, budowlanych oraz w sektorach zdrowotnym i usług specjalistycznych.

Jednocześnie na popularności zyskały elastyczne formy zatrudnienia, jak praca tymczasowa czy outsourcing. Firmy coraz częściej zaczęły korzystać z usług agencji pracy tymczasowej i outsourcingu, co umożliwiało im szybkie dostosowanie się do dynamicznych warunków rynkowych i zdobycie wykwalifikowanych pracowników, szczególnie w deficytowych branżach. To wszystko sprawiło, że rynek pracy ewoluował, wprowadzając nowe modele zatrudnienia i zmieniając dotychczasowe struktury pracy w Polsce.

Nowe źródła pozyskiwania pracowników

Zmiany spowodowały, że firmy, które musiały zastąpić lukę w braku personelu zaczęły rozglądać się za nowymi źródłami pozyskiwania pracowników. Wyraźny deficyt siły roboczej w takich sektorach jak produkcja, budownictwo czy spawalnictwo poniekąd wymusiły na zatrudniania osób z Nepalu, Indii, Filipin oraz Wietnamu. Wzrost migracji z Azji jest efektem zarówno czynników ekonomicznych, jak i stabilnych warunków, które Polska oferuje cudzoziemcom.

Pracownicy z krajów azjatyckich pracując w Polsce mają możliwość stałego zatrudnienia, ale także mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie niż w swoich krajach. Są to osoby, które decydując się na pracę w obcym państwie chcą pozostać w nim na dłuższy okres a to z kolei przekłada się na stabilność w organizacji. Pracownicy z Azji stali się odpowiedzią na braki kadrowe i przyczynili się do wzrostu różnorodności kulturowej w polskich przedsiębiorstwach.

Korzyści i wyzwania związane z zatrudnianiem obcokrajowców

Pracownicy z Azji i Europy Wschodniej przyczyniają się do wzbogacenia polskiego rynku pracy, wnosząc różnorodne umiejętności oraz perspektywę. Istotnym elementem efektywnej integracji cudzoziemców w miejscu pracy jest nauka języka polskiego i wspieranie ich asymilacji w nowym środowisku. Znajomość języka polskiego nie tylko ułatwia komunikację na co dzień. Znajomość poprawia efektywność pracy zespołowej i pomaga w budowaniu relacji z polskimi współpracownikami.

Pracodawcy inwestując w kursy językowe i programy adaptacyjne, nie tylko pomagają pracownikom w szybszym odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, ale również wzmacniają ich zaangażowanie oraz lojalność wobec firmy. Asymilacja, wspierana przez szkolenia kulturowe czy wydarzenia integracyjne, sprawia, że różnorodność w zespole staje się wartością dodaną, a nie wyzwaniem. Co pozytywnie wpływa na atmosferę w organizacji.

Jednak wraz z korzyściami pojawiają się również wyzwania i firmy muszą zmierzyć się z kwestiami, które mogą wpłynąć na atmosferę w organizacji i są to wspomniana integracja społeczna, adaptacja kulturowa w miejscu pracy oraz regulacje prawne.

Chcąc uniknąć problemów związanych z zatrudnieniem trzeba mieć na uwadze doświadczenie w zatrudnianiu cudzoziemców. Najprostszą drogą w zrekrutowaniu nowych pracowników jest skorzystanie z usług firmy, która świadczy takie usługi. Zapewniając pełne wsparcie w procesie rekrutacji i legalizacji zatrudnienia.

Prognozy na przyszłość rynku pracy w najbliższych latach

Czego możemy spodziewać się w przyszłości odnośnie rynku pracy w Polsce? Wielu zmian, ponieważ rynek pracy będzie musiał zmierzyć się z licznymi wyzwaniami, które mogą wynikać z demograficznych i społecznych przemian. Jednym z kluczowych problemów jest starzejące się społeczeństwo oraz fakt, że brakuje chętnych do pracy w zawodach technicznych. Już teraz prognozuje się, że Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla pracowników z Azji, Afryki czy Europy Wschodniej. Ale w następnych latach zapotrzebowanie na tych pracowników może okazać się dużo wyższe. To też wdrażanie w wielu branżach nowych technologii – w tym sztucznej inteligencji.

Dodatkowo z badania „Barometru zawodów” wynika, że w dalszym ciągu będziemy borykać się z niedoborem pracowników technicznych. W Polsce wciąż kształci się więcej humanistów. Dodatkowo nie pomaga temu fakt, że wynagrodzenie bardzo często nie jest adekwatne, aby zatrzymać w przedsiębiorstwie dobrych pracowników.

Już wychodzisz?